اخبار اخبار

«بازگشت

گزارش دومین روز کنفرانس بین المللی مهندسی زیست پزشکی 2018

پژوهش‌های دانشگاهی باید مسئله محور باشد
معاون استاندار قم گفت: دانشگاه‌ها به صورت ماهانه ده ها پژوهش و تحقیق را ارائه می‌کنند و باید واقعیت‌ها و موضوعات اجتماعی در این تحقیق‌ها لحاظ شود و پژوهش‌ها مسئله محور باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهاب دانش، یونس عالی پور صبح امروز در  مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی مهندسی زیست پزشکی که در دانشگاه شهاب دانش برگزار شد، عنوان کرد: دنیای طب دنیای متفاوتی از دنیای ریزپردازها و مهندسی است، اما در دنیای امروز با تلفیق این دو دانش، اتفاقات بسیار خوبی رخ داده است.

وی افزود: سالانه 21میلیون زائر به استان قم سفر می‌کنند و گردشگری معنوی این استان یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در کشور است؛ همچنین تعداد بسیاری دانشگاه، پژوهشگاه و مراکز علمی در استان قم وجود دارد که ظرفیت بسیار خوبی برای تولید علوم مختلف است.

معاون استاندار قم بیان کرد: دانش‌ها موجود و پژوهش‌های دانشگاهی در حال حاضر با واقعیت های اجتماعی بسیار فاصله دارد، دانشگاه‌ها به صورت ماهانه ده ها پژوهش و تحقیق را ارائه می‌کنند و باید واقعیت‌ها و موضوعات اجتماعی در این تحقیق‌ها لحاظ شود و پژوهش‌ها مسئله محور باشد.

وی ادامه داد: اگر دانشگاه به سمت مسئله محور و مشکل محور شدن حرکت کند، بسیار می‌تواند پیشرفت کند و در پیشرفت‌های جامعه نیز بسیار تاثیر داشته باشد؛ صنعت باید به این باور برسد که بدون استفاده از ظرفیت دانشگاه، نمی‌تواند به موفقیت‌های بزرگ دست یابد.

عالی پور تصریح کرد: باید دانشگاه‌ها در حوزه رفع مشکلات و مسائل جامعه پیش برود و تحقیق‌ها و پژوهش‌ها باید به این سمت حرکت کند تا این پژوهش‌ها ثمربخش باشد و در پیشرفت کشور موثر باشد.

استان قم در حوزه علوم پزشکی پیشرفت بسیاری داشته است
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قم گفت: استان قم طی یک دهه گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته است و توانسته جایگاه خوبی در سطح کشور پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهاب دانش، دکتر ابوالفضل ایرانی خواه صبح امروز در  مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی مهندسی زیست پزشکی که در دانشگاه شهاب دانش برگزار شد، عنوان کرد: شهر مقدس قم به عنوان یک جهان شهر در حوزه علوم مختلف است و در این زمینه ارتباطات بین المللی خوبی رقم خورده است.

وی افزود: در حوزه پزشکی نیز استان قم طی یک دهه گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته است و توانسته جایگاه خوبی در سطح کشور پیدا کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم بیان کرد: در گذشته دانش کسب شده توسط دانشجویان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت ولی اکنون شرایط تغییر کرده است و رویکرد دانشگاه‌ها رسیدن به سطح سوم و چهارم است و سعی بر این است که دانشجویان از همان ابتدا توانمند شوند تا پس از فارغ التحصیلی بتواند کارآفرین باشند و از دانش‌های کسب شده، حداکثر استفاده را ببرد.

وی ادامه داد: این افتخار بزرگی است که در استان قم در حوزه حرکت به سوی ارتقا دانشگاه‌ها به سطح سوم حرکت‌های خوبی اتفاق افتاده است؛ ارتقا جایگاه علمی ایران در بین کشورهای دنیا که در چند سال اخیر رخ داده است به دلیل همت دانشجویان و پژوهشگران کشور است و می‌توان با همت بیشتر این جایگاه را نیز ارتقا داد.

ایرانی خواه تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان قم اعلام آمادگی می‌کند که با همکاری دانشگاه‌های استان قم، ارتباط با صنعت تنگاتنگ تر و موثر تر شود تا حاصل تلاش دانشجویان به شکل بهتری به ثمر بنشیند.

ایران در حوزه تجهیزات پزشکی ظرفیت بسیار خوبی دارد

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: ایران در حوزه تجهیزات پزشکی و مهندسی پزشکی، ظرفیت بسیار خوبی دارد و این ظرفیت حتی در کشورهای خارجی نیز وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهاب دانش، دکتر رضا مسائلی صبح امروز در  مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی مهندسی زیست پزشکی که در دانشگاه شهاب دانش برگزار شد، عنوان کرد: 6هزار قلم دارو در کشور به ثبت رسیده است ولی در حوزه تجهیزات پزشکی280هزار قلم به ثبت رسیده است.

وی افزود: از ده سال گذشته 10هزار نفر از فارغ التحصیلان رشته های مرتبط در حوزه مدیریت فنی نظارت بر تجهیزات پزشکی در شرکت های تولیدی و خدماتی فعالیت می‌کنند؛ ده سال پیش در حوزه اشتغال فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی نگرانی هایی وجود داشت ولی این رشته بسیار مفید و با اهمیت است و دارای آینده بسیار روشنی است.

مشاور وزیر بهداشت بیان کرد: در عرصه تولید تجهیزات پزشکی، هزار شرکت تولید کننده در حال فعالیت هستند که سطح کیفیت این تجهیزات نسبت به گذشته بسیار پیشرفت داشته است؛ با وجود متخصصین و دانشجویان رشته مهندسی پزشکی، انتظار می‌رود در این خصوص پیشرفت چشمگیری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی در سال جاری 240میلیون دلار صادرات تجهیزات پزشکی خواهیم داشت، ادامه داد: برخی با دروغ به دنبال منفی بافی و سیاه نمایی از وضعیت کشور هستند ولی در واقع ایران در حوزه تجهیزات پزشکی و مهندسی پزشکی، ظرفیت بسیار خوبی دارد و این ظرفیت حتی در کشورهای خارجی نیز وجود ندارد، به همین دلیل پژوهشگران و دانشجویان در این رشته بسیار می‌توانند موفق باشند.

مسائلی تصریح کرد: ممکن است مشکلاتی در این حوزه وجود داشته باشد و این مشکلات و موانع در همه عرصه ‎ها وجود دارد و باید با تلاش این موانع را کنار بزنیم تا به پیشرفت دست یابیم.

وی گفت: در حوزه مجموع قوانین نحوه مدیریت تجهیزات پزشکی از سال 1334 در ایران قانون تصویب شده است و قانون‌های متعدد دیگری هم در این خصوص وضع شده است؛ اما متاسفانه در مقالات و تحقیقات در خصوص نظام مدیریت تجهیزات پزشکی و قوانین موجود در ایران و مقایسه آن با کشورهای خارجی پرداخته نشده است و باید پژوهشگران به این موضوع توجه داشته باشند.

اقبال به مهندسی زیست پزشکی در سال‌های اخیر

رئیس انجمن مهندسی پزشکی با بیان اینکه در سال های اخیر مهندسی زیست پزشکی پیشرفت سریعی در زمینه محتوای علمی، تکنولوژی و آموزشی را شاهد بوده و در ایران نیز این زمینه مورد توجه مسئولین و متخصصین قرار گرفته است.

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهاب دانش، دکتر فتورایی صبح امروز در مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه شهاب دانش ضمن عرض خیر مقدم به حضار عنوان کرد: امسال نیز با اخذ مجوزهای رسمی از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری برای سومین دوره متوالی این کنفرانس به صورت بین المللی برگزار می شود.

 

وی ادامه داد: در سال های اخیر مهندسی زیست پزشکی پیشرفت سریعی در زمینه محتوای علمی تکنولوژی و آموزشی را شاهد بوده و در ایران نیز این زمینه مورد توجه مسئولین و متخصصین قرار گرفته است.

 

رئیس انجمن مهندسی پزشکی با بیان تبریک به مسئولین دانشگاه صنعتی سهند تبریز که دانشکده مستقل مهندسی زیست پزشکی را در آن دانشگاه تاسیس کردند، گفت: اقبال به سوی مهندسی زیست پزشکی و زمینه های مختلف آن در راستای گسترش علم، تولید علم و فناوری در سالهای اخیر خیلی زیاد شده است.

 

فتورایی در معرفی انجمن گفت: انجمن علمی مهندسی پزشکی ایران در سال 79 به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی در وزارت علوم تحقیقات و فناوری شکل گرفته است و هدف از تشکیل و فعالیت آن رهبری فعالیت های علمی تحقیقاتی و فناوری است.

 

رئیس انجمن مهندسی پزشکی افزود: یکی از عمده فعالیت های این انجمن برگزاری گردهمایی ها و کنفرانس های در سطح ملی و بین المللی است؛ هر ساله دو تا سه کنفرانس با حمایت مستقیم انجمن برگزار می شود. از فعالیت های دیگر انجمن تشکیل کارگاه های تخصصی در طول سال است که انجمن از آنها حمایت می کند.

 

دکتر فتورایی اضافه کرد: همچنین مجله علمی پژوهشی مهندسی پزشکی زیستی نیز بصورت فصلنامه توسط انجمن مهندسی پزشکی ایران چاپ می شود.

 

وی اظهار کرد: مجمع سالیانه انجمن هر سال بر طبق اساس نامه آن برگزار می‌شود و تصمیمات اصلی انجمن از جمله تعیین اعضاء هیات مدیره در این مجمع اخذ می شود. انتخابات هیئت مدیره انجمن برای دوره جدید امروز در هجدهمین مجمع سالیانه ساعت 11:30 در همین مکان برگزار می شود.

رئیس انجمن مهندسی پزشکی در پایان عنوان کرد: با توافق انجام شده، بیست و ششمین کنفرانس زیست پزشکی ایران در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار خواهد شد.

نظر
لینک مطلب :