نمایش محتوای وب نمایش محتوای وب

معرفی گرایش های مهندسی کامپیوتر

گرایش نرم افزار:

رشته مهندسي کامپيوترکه به طراحي، ساخت و بکارگیری کامپيوتر مي پردازد، از اهميت بسيار زيادي در دنياي امروز برخوردار است. هدف از طي اين دوره تربيت کارشناساني است که در زمينه تحليل، طراحي، ساخت و راه اندازي دستگاهها و مجموعه هاي سخت افزاري و نرم افزاري، نگه داري، عيب يابي، تعمير، اصلاح و توسعه آن ها فعاليت کنند.


طراحي، شبيه سازي، فرآوري، پردازش، سنجش، آموزش، ويرايش و … همه مفاهيمي هستند که با بالاترين دقت و در کوتاه‌ترين مدت زمان ممکن توسط برنامه هاي نرم افزاري کامپيوترانجام مي شوند. لذا هدف از اين رشته تربيت نيروي متخصص براي انجام امور فوق است.

در گرايش نرم‌افزار در مقطع کارشناسي ارشددانشجويان با سيستم‌هاي عامل پيشرفته ـ بانکهاي اطلاعاتي ـ برنامه‌نويسي پيشرفته و تحتWEB ـ الگوريتم‌هاي پردازش موازي و … آشنا مي‌شوند.

 

گرایش هوش مصنوعی:

دوره كارشناسي­ارشد هوش مصنوعي مشتمل بر دروس متنوع با جنبه­هاي نظري، عملي، و تحقيقاتي در زمينه­هايي چون ادراك محيط، پردازش سطح بالاي اطلاعات دريافتي، يادگيري از ورودي­ها، تشخيص و تمايز الگوها، تصميم گيري­هاي بهينه و توزيع شده، عملكرد نرم در محيط­هاي واقعي، و استنتاج كارآمد در محيط­هاي پيچيده و داراي عدم قطعيت مي­باشد. هدف اين دوره تربيت كارشناسان ارشدي است كه علاوه بر آشنايي و احاطه كامل بر مباني نظري و جديدترين و موفق­ترين رويكردهاي علمي مطرح در سطح بين المللي، قابليت بكارگيري عملي اين اصول و توانايي كار با ابزار و تكنيك­هاي روزآمد در كاربردهاي مختلف مطرح را دارا باشند. همچنين انتظار مي­رود كه دانش آموختگان اين دوره قدرت خلاقيت و ابتكار به منظور رفع مشكلات و محدوديت­هاي نظري و عملي موجود در رويكردهاي مطرح در اين حوزه از دانش را كسب كرده و در پيشرفت مرزهاي دانش نقشي بسزا ايفاء نمايند.

امروزه روش­ها، الگوريتم­ها، و مدل­هاي هوشمند در اغلب صنايع و فناوري­هاي مرتبط با كامپيوتر و فناوري اطلاعات و ارتباطات نفوذ و اهميت چشمگيري پيدا كرده­اند. لذا ضرورت دارد كارشناسان ارشدي در رشته هوش مصنوعي به صورت تخصصي آموزش داده شوند تا بتوانند نيازهاي كشور را در اين زمينه جالب و رو به رشد تأمين نمايند. توجه به موارد زير اهميت و ضرورت تربيت كارشناسان ارشد هوش مصنوعي را روشن­تر مي­سازد:
۱- توسعه و گسترش روزافزون روش­هاي هوشمند در حوزه اينترنت، شبكه­هاي اجتماعي، تجارت الكترونيكي، شبكه­هاي كامپيوتري، و ساير زمينه­هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات.

۲-  نفوذ فزاينده روش­هاي هوشمند در اتوماسيون صنعتي و اداري، مهندسي پزشكي، و صنايع دفاعي و نظامي، مانند رباتيك، تشخيص خودكار در خط توليد كارخانجات، تشخيص بيماري­ها با تكنيك­هاي هوشمند، و تسليحات هوشمند.

۳ - امكان دستيابي به پيشرفت­هاي قابل توجه و پيشي گرفتن از جوامع پيشرفته بواسطه جوان بودن رشته و وجود توانايي و استعداد بالا در دانشجويان كشور.